+90 232 482 29 30

Sosyal Medyada Biz}

TREN YOLU KAZA TAZMİNATI

TREN YOLU KAZA TAZMİNATI

Hemzemin geçit üzerinde meydana gelen tren ve motorlu araçların çarpışması neticesinde açılacak maddi ve manevi tazminat davaları, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde çözümlenecektir. Hemzemin geçitte meydana gelen tren kazasında da prosedür aynı şekilde işleyecek, ölümlü veya yaralamalı tren kazası olması halinde  zarar gören kişiler maddi ve manevi tazminat davası açmaya hak kazanacaktır.

Hemzemin Geçitte Meydana Gelen Trafik Kazalarında Görevli Mahkeme Sorunu

Bugün birçok tramvay kazası ve tren kazası olmakta ve açılacak davalarda muhatap birçok kez idare olmaktadır. Haliyle idarenin taraf olacağı davaların yoğunlukla İdare Mahkemelerinde görülmesi ve usülünün farklı olması akıllara tren kazalarını getirmekte, böyle bir durumda görevli mahkemenin tayinin nasıl olacağı önem taşımaktadır. İşte bu nedenle Uyuşmazlık Mahkemelerinin vermiş olduğu bazı kararları aktaracağız. Buna göre;

Belediyeye ait tramvayın yaya geçidinden geçmekte olan bir yayaya çarpması halinde meydana gelen trafik kazası adli yargı yerinde çözümlenmelidir.

Hemzemin geçitte tren ve karayolu taşıtının çarpışması şeklinde meydana gelen trafik kazası adli yargı yerinde çözümlenmelidir.
Trenden düşerek sakat kalan yolcunun açacağı maddi manevi tazminat davası da adliye yargı yerinde çözümlenmelidir.
Hemzemin geçitten karayolu taşıtı ile çarpışan trenin makinistinin ölmesi halinde, mirasçılarının idari yargıda dava açmaları gerekmektedir.
Trenden düşerek ölen yolcunun mirasçılarının açacağı maddi ve manevi tazminat davası adli yargı yerinde çözümlenmelidir.

Hemzemin Geçitte Meydana Gelen Trafik Kazalarında Yetkili Mahkeme

Hemzemin geçitte meydana gelecek trafik kazaları (tren-karayolu taşıtı) neticesinde açılacak maddi ve manevi tazminat davalarında yetkili mahkeme genel esaslara göre belirlenecektir. Buna göre haksız fiilin olduğu yerleşim yeri mahkemesi yetkili olacaktır.

Zamanaşımı

Hemzemin geçitte meydana gelen trafik kazası nedeniyle açılacak maddi ve manevi tazminat davalarında Karayolları Trafik Kanunu’nda belirlenen zamanaşımı süresi uygulanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN